15 Mayıs 2010 Cumartesi

"BY ANTAKYA" RESTAURANT - ANKARA


Antakya Mutfağı’nı sevenler pratik, hızlı ve lezzetli bir yemek için Kentpark’a buyurunuz…

Bilkent’teki Antakya Mutfağı’ndan, Aşağı Ayrancı’daki Dafne’den sonra Kentpark içinde açılan by Antakya, Antakya mutfağının Ankara’daki üçüncü temsilcisi.

Sempatik ortamıyla By Antakya, Antakya lezzetlerini taa oraya gitmeden tatmanıza imkan veriyor. Bütün ürünler Antakya’dan geliyor.

Restoranın menüsünde Antakya mutfağıyla özdeşleşen hemen hemen her tat yer alıyor. Mezeler arasında cevizli biber, abugannuç, patlıcan yoğurtlama, humus; kebaplar kategorisinde Antakya Zırh Kebabı, Kağıt Kebabı, Kazbaşı Kebap bulunuyor. Bunun dışında Belen tava, saç oruğu ve Antakya lahmacunu da göze çarpanlardan.


Açılış lahmacunla yapılıyor. Görüntüsü gibi tadı da güzel.

Restoranın sahibi tarafından özellikle tavsiye edilen döner dürüm de masada yerini alıyor. Alışkın olduğumuz dönerlere kıyasla daha az yağlı.

Denenen lezzetler arasında bir de Zırh Kebabı var. Bıçak kıymadan yapılıyor. Adana Kebabın içi fıstıklı olanı diyebiliriz. Tabii ki gayet acı olduğu notunu düşmek gerek. Süper lezzetli…


Kişisel favorilerden olan taş kadayıf akşam yemeğinin finalini oluşturuyor. Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan; yassı kadayıf veya Arap kadayıfı olarak da bilinen bu tatlı içi cevizli, üstü şerbetli, yarım ay şeklinde bir hamur tatlısı. Bu tatlıdan Antalya Gezi Notları’nda da bahsedilmişti (Hatta aşağıdaki fotoğraf da o geziye ait).


Çocukluğundan beri Arap kadayıfı lezzetine aşina biri olarak, -her ne kadar aynıymış gibi anılsalar da- taş kadayıf ile Arap kadayıfı arasında ciddi bir lezzet farkı olduğu notunu düşmem gerek. Birincisi, taş kadayıfın hamuru daha farklı; daha yumuşak ve galiba irmik içeriyor. İkincisi de, içindeki tereyağı oranı daha fazla. Arap kadayıfının hamuru ise daha çıtır çıtır ve şerbeti de daha yoğun. Taş kadayıf sıcak servis ediliyor. Arap kadayıfı genellikle sıcak değil; ılık ya da soğuk servis edilir. Hangisi daha lezzetli derseniz; -çocukluğumun Arap kadayıfına ihanet olmayacaksa- ben taş kadayıfına bayıldım.


Fiyatları gayet makul. Kebaplar 14-15 TL; dürüm döner 8 TL; mezeler 5 TL; tatlılar ise yine 5 TL.

Kentpark’ın 22.00’de kapandığını göz önünde tutarak, bir akşam yemeği için veya bir öğleyin by Antakya’ya uğrayınız.

Adres: Kentpark AVM, 1. Bodrum Kat, Ankara. Tel: 312 219 95 85

http://www.byantakya.com/

3 yorum:

Deniz dedi ki...

Bilkent'te nerede var şubesi? Bunca yıldır görememişim.

DAMLA - Décalage Horaire dedi ki...

Deniz,

Benim bildiğim Ankara'da üç tane Antakya restoranı var. Biri Bilkent'teki "Antakya Mutfağı", ikincisi Aşağı Ayrancı'daki Dafne, üçüncüsü de bu yazdığım "By Antakya". Yalnız bunların birbirleriyle herhangi bir ilişkileri yok. Şube, vs değiller.

Ayrıca, bu vesileyle, By Antakya'nın daha fast-food tarzında olduğu notunu da düşeyim.

Deniz dedi ki...

Doğru şube değil, yanlış anlamışım. :)